A pénzbeli, vagyoni hozzájárulás a cégbejegyzés előtt a kft tagoknak

A vagyoni hozzájárulások teljesítésének a társasági szerződésben írt módon meg kell történnie. A kft alapításában résztvevő tagok nem mentesíthetők a vagyoni hozzájárulás szolgáltatásának kötelezettsége alól. Teljesítéséhez hozzátartozik az is, hogy a vagyoni hozzájárulás belátható időn belül ténylegesen a társasághoz kerüljön. Ez azért fontos mivel a tagságnál ténylegesen meglévő vagyon képezheti a hitelezők követeléseinek fedezetét.

A pénzbeli vagyoni hozzájárulás teljesítésének határideje és módja cégbejegyzés után is rendkívül fontos. Abban az esetben, ha a kft alapítás során nem történik meg valamennyi vagyoni hozzájárulás teljesítése, akkor a hiányzó részeket a cégbejegyzés után kell szolgáltatni. Talán van egyetlen olyan eset, amikor a kft tagnak mégsem kell teljesítenie a szerződésben vállalt vagyoni hozzájárulási kötelezettségét. Ha ugyanis a társaság a törzstőke csökkentését határozza el azt megelőzően, hogy a vagyoni hozzájárulások teljes egészében befizetésre kerültek volna, akkor előállhat az a helyzet, hogy a tagnak éppen az az összeg járna vissza, amit még nem fizetett be, s ebben az esetben látszik, hogy fölösleges a vagyoni hozzájárulás befizettetése csak azért, hogy utána a társaság ugyanazt az összeget visszafizethesse.

Ha valamely tag a társasági szerződésben előírt időben nem teljesítené a vagyoni hozzájárulás szolgáltatására vonatkozó kötelezettségét akkor a társasági tagság viszonya megszűnik. Ezek után nagyon fontos, hogy ha a tagsági viszony megszűnik s ennek következtében a gazdátlanul maradt üzletrészt értékesíteni kell. Itt utalok arra, hogy az értékesítés célja mindenképpen az, hogy a társaság törzstőkéjéből hiányzó rész az értékesítésből befolyt összegből pótolható legyen.

A vagyoni hozzájárulás teljesítésének késedelme még nem a tagsági viszony megszűnését eredményezi hanem az lesz a következmény hogy a kft alapítás nem fog létrejönni. Ez véleményem szerint elegendő  ösztönzést ad a teljesítésre, illetve ha valamelyik tag teljesítésének elmaradása miatt hiúsul meg a kft alapítása akkor a többi tag a szerződésszegő féllel szemben  kártérítési igényt is érvényesíthet.